Sociální a zdravotní pojistné zaměstnanců v ČR (2026): sazby, minimum a stropy

Author
Radim Sekera — Independent developer and researcher
Updated
Review status
editorial-review
Publisher
PayCalcEU

Zaměstnanec v roce 2026 odvádí 7,1 % hrubé mzdy na sociální pojistění a 4,5 % na zdravotní pojistění. Zaměstnavatel přidává 24,8 % (SP) a 9 % (ZP). Sociální pojistné má roční strop vyměřovacího základu 2 350 416 Kč; zdravotní pojistné strop nemá. Minimální příspěvek zaměstnance na zdravotní pojistění je 1 008 Kč/měsíc. Tyto údaje jsou orientační — ověřte si je s mzdovou účetní.

Sociální pojistění zaměstnance — sazba 7,1 %

Zaměstnanec odvádí celkem 7,1 % z hrubé mzdy na sociální pojistění. Tato sazba se skládá ze dvou složek: 6,5 % na důchodové pojistění a 0,6 % na nemocenské pojistění. Pojistné se zaokrouhluje na celé koruny standardním matematickým zaokrouhlením. Sociální pojistění má roční strop vyměřovacího základu: jakmile kumulativní hrubá mzda v kalendářním roce překročí 2 350 416 Kč (48násobek průměrné mzdy 2026), zaměstnanec na SP za zbývající část roku neplatí. Strop platí rovněž pro odvody zaměstnavatele.

Zdravotní pojistění zaměstnance — sazba 4,5 %

Ze zdravotního pojistění odvádí zaměstnanec 4,5 % hrubé mzdy, zaokrouhleno nahoru na celé koruny (zákon č. 592/1992 Sb.). Zaměstnavatel přispívá 9 %, celkový odvod na zdravotní pojistění je tedy 13,5 %. Na rozdíl od sociálního pojistění zdravotní pojistění roční strop vyměřovacího základu nemá — výše odvodu roste s příjmem bez omezení. Minimální vyměřovací základ je roven minimální mzdě (22 400 Kč/měsíc v roce 2026), minimální celkové pojistné tak činí 3 024 Kč/měsíc.

Minimální pojistné a mzda pod minimální mzdou

Pokud je hrubá mzda zaměstnance nižší než minimální mzda 22 400 Kč, platí pravidla minimálního zdravotního pojistného. Zaměstnanec musí odvést alespoň 1 008 Kč/měsíc (4,5 % z 22 400 Kč). Je-li skutečných 4,5 % z hrubé mzdy nižší, rozdíl do celkového minima 3 024 Kč/měsíc doplatí zaměstnavatel — zaměstnanec v žádném případě nezaplatí více než 1 008 Kč. Výjimky z minima platí pro osoby se zdravotním postižením, studenty a zaměstnance, kteří minimum již splnili u jiného zaměstnavatele.

Odvody zaměstnavatele a celkové personální náklady

Vedle podílu za zaměstnance odvede zaměstnavatel 24,8 % hrubé mzdy na sociální pojistění (21,5 % důchodové + 2,1 % nemocenské + 1,2 % příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) a 9 % na zdravotní pojistění. Celkové personální náklady jsou přibližně o třetinu vyšší než hrubá mzda. Sazba 24,8 % platí pro standardní zaměstnavatele; zaměstnavatelé v kategoriích se zvýšeným rizikem (hornictví, záchranné složky) odvádějí sazbu vyšší.

DPP a DPČ — zvláštní prahové hodnoty pojistného

Pro dohody mimo standardní pracovní poměr platí jiné prahy. U dohody o provedení práce (DPP, max. 300 hodin/rok na zaměstnavatele) vzniká povinnost platit sociální a zdravotní pojistné jen tehdy, přesáhne-li odměna od jednoho zaměstnavatele v daném měsíci 12 000 Kč (limit 2026). U dohody o pracovní činnosti (DPČ) je práh 4 500 Kč/měsíc. Pod těmito limity pojistné ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel neodvádějí. DPP bez podepsaného prohlášení pod prahem podléhá srážkové dani 15 %. Plánovaná změna pravidel DPP v podobě oznamované dohody byla zákonem č. 470/2024 Sb. zrušena.

FAQ

Proč odvádí zaměstnavatel na pojistném více než zaměstnanec?

Zákon rozděluje celkové pojistné v poměru přibližně 3,5:1 u sociálního a 2:1 u zdravotního pojistění ve prospěch zaměstnavatele. Zaměstnavatel nese větší část jako příspěvek na systémy sociálního zabezpečení a zdravotní péče. Celkové personální náklady jsou proto přibližně o třetinu vyšší než hrubá mzda.

Kdy se přestane odvádět sociální pojistění kvůli ročnímu stropu?

Sociální pojistění se přestane odvádět, jakmile kumulativní hrubá mzda v kalendářním roce dosáhne 2 350 416 Kč. Zaměstnavatel sleduje kumulativní základ a od okamžiku překročení stropu odvody neúčtuje — strop platí pro zaměstnance i zaměstnavatele zároveň.

Má zdravotní pojistění roční strop podobný sociálnímu pojistnému?

Ne. Zdravotní pojistění roční strop vyměřovacího základu nemá. Odvody pokračují ve výši 13,5 % hrubé mzdy (zaměstnanec 4,5 % + zaměstnavatel 9 %) bez ohledu na výši příjmu. Tato asymetrie je důležitá pro výpočet efektivního daňového zatížení vysokopříjmových zaměstnanců.

Musí zaměstnanec na DPP pod 12 000 Kč platit pojistné?

Ne. Pokud odměna z DPP u jednoho zaměstnavatele v daném měsíci nepřekročí 12 000 Kč (limit 2026), pojistné na sociální ani zdravotní pojistění se neodvádí — ani zaměstnancem, ani zaměstnavatelem. Příjem je pak zdaněn srážkovou daní 15 % (bez podepsaného prohlášení poplatníka) nebo zálohou s možností uplatnit slevy (s podepsaným prohlášením).

⚠️ Orientační odhad, ne daňové poradenství. Mzdový software se může v okrajových případech lišit. V případě pochyb se poraďte s odborníkem.

Sources and claim support

  • Financni sprava CR — FS: Vypocet pro rok 2026 podle NV c. 365/2025 Sb. - Prumerna mzda 48 967 Kc (46 278 x 1,0581) (accessed 2026-08-16). Supports 4 documented values used in this guide.
  • Ceska sprava socialniho zabezpeceni (CSSZ) — CSSZ: 'Rozhodna castka je promenliva a v roce 2025 cinila 111 736 Kc, v roce 2026 cini 117 521 Kc.' (accessed 2026-08-16). Supports 1 documented value used in this guide.
  • CSSZ — CSSZ: Maximalnim vymerovacim zakladem je 48nasobek prumerne mzdy = 48 x 48,967 = 2,350,416 CZK pro rok 2026 (accessed 2026-07-18). Supports 2 documented values used in this guide.
  • CSSZ — CSSZ: OSVC voluntary sickness insurance rate 2.7% (accessed 2026-07-18). Supports 4 documented values used in this guide.
  • CSSZ — CSSZ - Vyse a sazba pojistneho: employee 7.1% (accessed 2026-07-18). Supports 11 documented values used in this guide.
  • CSSZ — Annual VZ = 50% of (income - expenses) (accessed 2026-07-18). Supports 1 documented value used in this guide.
  • CSSZ — CSSZ: Minimalni mesicni vymerovaci zaklad hlavni cinnost Jan-Jun 2026: 19,587 CZK (accessed 2026-07-18). Supports 8 documented values used in this guide.
  • Vlada CR (via sagit.cz) — NV c. 285/2024 Sb. o koeficientu pro vypocet minimalni mzdy v roce 2025 a 2026 (accessed 2026-07-18). Supports 1 documented value used in this guide.
  • Ministerstvo prace a socialnich veci (via sagit.cz) — Sdeleni MPSV c. 356/2025 Sb. o vyhlaseni minimalni mzdy pro rok 2026 (accessed 2026-07-18). Supports 2 documented values used in this guide.
  • Vlada CR (via sagit.cz) — NV c. 357/2025 Sb. - vymerovaci zaklad pro zdravi pojisteni platene statem 2026 (accessed 2026-07-18). Supports 1 documented value used in this guide.
  • Vlada CR (via sagit.cz) — NV c. 365/2025 Sb. - vseobecny vymerovaci zaklad 2024 a prepocitaci koeficient 2026 (accessed 2026-07-18). Supports 2 documented values used in this guide.
  • VZP CR — VZP: Pojistne se pocita jako 13,5% z vymerovacibo zakladu, kterym je 50% prijmu ze samostatne cinnosti po odpoctu vydaju (accessed 2026-07-18). Supports 3 documented values used in this guide.
  • VZP CR — VZP: 'Od 1. ledna 2026 bude minimalni mesicni vymerovaci zaklad OSVC 24 483,50 Kc a minimalni zaloha na pojistne 3 306 Kc.' (accessed 2026-08-16). Supports 1 documented value used in this guide.
  • VZP CR — VZP: Pojistne se vypocita jako 13,5 % z vymerovacibo zakladu (accessed 2026-07-18). Supports 4 documented values used in this guide.
  • Sbirka zakonu (via zakonyprolidi.cz) — Zakon c. 586/1992 Sb. (ZDP), § 36 odst. 2 pism. m): zvlastni sazba dane 15 % z prijmu uvedenych v § 6 odst. 4 (DPP pod hranici pro ucast na nemocenskem pojisteni) (accessed 2026-08-16). Supports 1 documented value used in this guide.
  • Sbirka zakonu (via zakonyprolidi.cz) — Zakon c. 592/1992 Sb., § 2 odst. 2: 'Pojistne se zaokrouhluje na cele koruny smerem nahoru.' (accessed 2026-08-16). Supports 1 documented value used in this guide.
  • Sbirka zakonu (via zakonyprolidi.cz) — Zakon c. 48/1997 Sb., § 9 odst. 2: 'Pojistne za zamestnance hradi z jedne tretiny zamestnanec, ze dvou tretin zamestnavatel.' (1/3 x 13.5% = 4.5%) (accessed 2026-08-16). Supports 2 documented values used in this guide.
  • Sbirka zakonu (via zakonyprolidi.cz) — Zakon c. 262/2006 Sb. (zakonik prace), § 75 odst. 1: 'Rozsah prace vykonavane na zaklade dohody o provedeni prace nesmi byt vetsi nez 300 hodin v kalendarnim roce.' (accessed 2026-08-16). Supports 1 documented value used in this guide.

Methodology and corrections